Nasz blog internetowy

Blog omawiający techniki reklamy

Czy warto zarabaić kasę przez internet?

Wiele firm przeprowadza pracę niektórych działów w formie pracy w domu i związku z tym szukają pracowników lub proponuje pracownikom zdarzenie na tę formę pracy. Nie we wszystkich profesjach możliwa jest praca w domu. Pracować w domu nie mogą pracownicy produkcyjni, służba zdrowia, magazynierzy, służby mundurowe, budowlańcy i tak dalej. To alternatywa dla telemarketerów, dziennikarzy, copywriterów, informatyków, nauczycieli (rozwija się e-learning), objaśnia, księgowych, ankieterów, fotografów. Skrótowo rzecz ujmując to propozycja zawodowa dla przedstawicieli wolnych zawodów, którzy nie są ograniczeni sztywnym czasami pracy, bądź dla osób, które preferują podjąć pracę dodatkową popołudniami. Pracować w zaciszu czterech ścian może właściwie każdy użytkownik globalnej sieci Internet.

W ostatnim czasie dużo osób zakłada swoje strony internetowe w nadzieji na łatwy i szybki zarobek. Niestety wręcz na dobrze wypozycjonowanej stronie internetowej w ogromnej liczbie przypadków zarobimy grosze. Bardzo podobnie sprawa wygląda z katalogami firm albo stron do których każdy właściciel portalu może dodać swój wpis po uiszczeniu symbolicznej opłaty w wysokości 1, 2, 3 czy 5 zł. Niestety nie jest to również dobry sposób na zarabianie w sieci, prawdopodobnie, że takich katalogów posiadamy minimum 100, prawie każdy na domenie głównej i dobrze podlinkowany. Warto spojrzeć w ramach przykładu na katalog firm, w którym średnio dziennie dodawane są 2-3 wpisy, daje nam to zarobek w wysokości zaledwie 2-3zł dziennie.

Osoby wykonujące zawody, w których nie posiada sposobności wykonywania pracy za radą urządzeń telekomunikacyjnych, a które wolą wykonywać zlecenia w ramach pracy w domu, powinny zdecydować się na inną branżę niż ich stała profesja. Zdania zlecają bardzo często pracodawcy, choćby zdarzają się firmy wystawiające katalog prac do stworzenia. W takim wypadku pracownik sam wybiera zdania, które kreuje. Częściej podpisywane są umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Pracodawca i pracownik mogą też podpisać umowę o pracę. Wynagrodzenie zależy od efektów pracy, a nie od czasu pracy. Strony mogą ustalić stawkę miesięczną.

Comments are currently closed.